gerbonis
Labklājības ministrija
Vājredzīgajiem - Lielie burti
  •  
  •  
  •  

 

Ministrija nosaka dzimumu līdztiesības indeksu
 
08.05.2006. Veicot ministriju darbinieku aptauju par dzimumu līdztiesības ievērošanu darba vietā, tika noteikts dzimumu līdztiesības indekss katrai no šīm institūcijām. Atbilstoši indeksam augstāko vērtējumu ieguva Zemkopības, Aizsardzības un Bērnu un ģimenes lietu ministrija.

Dzimumu līdztiesības indekss ļauj noskaidrot dzimumu līdztiesības aspektus dažādās dzīves jomās. Augstāku „līdztiesības indeksu" iegūst tā iestāde, kas īsteno tādu personāla vadības praksi, kura nodrošina vienādas tiesības un iespējas visiem darbiniekiem un kurā darbinieki ir informēti un apmierināti ar darba vidi. Līdzīgi indeksi tiek veidoti, piemēram, Zviedrijā, Norvēģijā, Čehijā.

Aptauja tika rīkota aktivitātes «Dzimumu līdztiesības indekss» ietvaros. Tajā tika aptaujātas 17 ministriju (t.sk. arī ministru sekretariātu) personāla nodaļas, kā arī  no 8 līdz 12 darbinieki no katras ministrijas.

Ministrijas tika vērtētas pēc vairākiem kritērijiem, piemēram, vai ministrijas iekšējos dokumentos ir dzimumu līdztiesības normas, cik sieviešu un vīriešu ir augstākajā vadībā, kādi pasākumi paredzēti darbinieku ģimenes un darba dzīves saskaņošanai.

Ministrijas varēja iegūt papildu punktus arī par darbinieku atbildēm. Ministrijās strādājošie bija novērtējuši darba vidi, tiešās vadības attieksmi, atbildības un pienākumu sadali, kā arī darbinieku atlasi, paaugstināšanu, darba novērtēšanu u. c.

Apkopotie rezultāti liecina - vairākums (88%) aptaujāto darbinieku uzskata, ka ministrijas ir labvēlīga darba vide abiem dzimumiem. Aptuveni tāds pats strādājošo skaits domā, ka arī atbildība, pienākumu sadale un tiešās vadības attieksme ir vienāda gan pret sievietēm, gan vīriešiem.

Gandrīz puse darbinieku uzskata, ka ministrijās arī vispārīgā atalgojuma piešķiršanas kārtība ir taisnīga. Tikai 16% uzskata, ka tā nav, kā galvenos iemeslus minot neskaidrus kritērijus, vadības subjektīvos lēmumus un to, ka tiek vērtēts darba stāžs, nevis padarītais.

Viskritiskāk darbinieki novērtējuši savas izredzes tikt paaugstinātam. Ceturtdaļa aptaujāto uzskata, ka viņiem tādas iespējas nav, jo visu nosakot «radu un draugu» attiecības, vadības attieksme un maza kadru mainība. 31% aptaujāto domā, ka izredzes tikt paaugstinātam varētu ietekmēt darbinieka vecums, bet 5% uzskata, ka to nosaka dzimums.

Ministriju augstākajā vadībā joprojām ir vairāk vīriešu. 29% no visiem ministrijās strādājošajiem vīriešiem un 14% sieviešu ir ministriju vadošajos amatos. Arī pēdējā gada laikā pieņemto darbinieku sadalījums ir līdzīgs - vairāk sievietes pieņemtas vidējā un zemākajā līmenī, bet vīrieši - augstākajā. Ministrijās sievietes vairāk saņem prēmijas, bet vīrieši - ikmēneša piemaksas. Kopumā ministrijās strādā aptuveni 2700 darbinieku, no kuriem 73% ir sievietes, bet 27% - vīrieši.

„Dzimumu līdztiesības indekss" ir viena no Labklājības ministrijas sabiedrības informēšanas kampaņas par dzimumu līdztiesības jautājumiem aktivitātēm. Kampaņa norisinās projekta "Kapacitātes stiprināšana nodarbības un dzimumu līdztiesības politikas izstrādē un ieviešanā iesaistītajām institūcijām" ietvaros. Projekts tiek finansēts no Eiropas Sociālā fonda līdzekļiem un Latvijas valsts budžeta.

Papildu informācijai:

Lelde Rāfelde
LM Komunikācijas departamenta direktores vietniece
Tālr.: 7021666, 6136160
Fakss: 7021618
e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Eiropas Sociālā fonda līdzfinansēts projekts "Kapacitātes stiprināšana nodarbinātības un dzimumu līdztiesības politikas izstrādē un ieviešanā iesaistītajām institūcijām