gerbonis
Labklājības ministrija
Vājredzīgajiem - Lielie burti
  •  
  •  
  •  

 

  • Samierinātājiem skolās talkā nāks īpaša grāmata

gramata.gif - 43 BBērnu un ģimenes lietu ministrija (BM) laidusi klajā metodisko materiālu krājumu pedagogiem un skolēniem Mediācija skolā. Šī grāmata piedāvā 10 nodarbību kursu skolēnu apmācīšanai par mediatoriem - personām, kuras vada konfliktējošu grupusarunas vienaudžu vidū. Mediatoru uzdevums ir palīdzēt skolasbiedriem rast abpusēji apmierinošus domstarpību risinājumus. Ar grāmatas palīdzību popularizējot mediāciju Latvijas skolās, iecerēts samazināt fiziski un psiholoģiski traumējošas konfliktsituācijas bērnu vidū.

Krājumu sastādījusi akreditēta mediatore Ulla Zumente - Stīla, un tajā apkopota gan pašmāju, gan ārvalstu skolēnu, pedagogu un mediatoru pieredze un ieteikumi. Grāmatā aprakstīta katras nodarbības jeb sesijas gaita, nepieciešamie materiāli, kā arī praktiski ieteikumi pedagogiem - „ledus laušanas" spēles, jautājumi pārrunām un iespējamās problēmas, kas jāņem vērā programmas vadītājam. Kursa noslēgumā jaunie mediatori saņem Mediācijas apliecību, kuras paraugs arī ir atrodams izdotajā krājumā.

Mediācijai nepieciešamo iemaņu veidošanai, krājums piedāvā īpašas spēles. Prioritāšu noteikšanu skolēni var apgūt nodarbībā Kosmosa kuģis - bēgot no globālas kataklizmas, jauniešiem jāspēj pāris minūšu laikā evakuēt vērtīgāko, kas atrodams uz planētas Zeme. Tāpat arī grāmatā atrodamas pamācības pedagogiem, kā veiksmīgi samazināt stresu savu audzēkņu vidū, arī šķietami neordinārām metodēm. Piemēram, viens no ieteikumiem ir aizvest klasi uz kādu vientuļu vietu un ļaut katram bērnam izkliegties pēc sirds patikas. Cits ieteikums, savukārt, ir pasēdēt klusumā - kā noskaidrojuši grāmatas veidotāji, klusēšana samazina stresu tikpat veiksmīgi, cik kliegšana. Paredzams, ka krājumā atrodamie padomi noderēs visdažādākajām iespējām un vajadzībām.

Mediācija ir atzīta metode ikvienas konfliktsituācijas risināšanai, tostarp bērnu un pusaudžu strīdiem. Kā rāda ASV pieredze, tad skolās, kurās darbojas skolēni-mediatori, ievērojami samazinājusies vardarbība pusaudžu vidū.

Grāmatu Mediācija skolā BM bez maksas piegādās visām Latvijas skolām.