gerbonis
Labklājības ministrija
Vājredzīgajiem - Lielie burti
  •  
  •  
  •  

 

Eiropas Parlamenta un Padomes 2009.gada 18.jūnija regula (EK) Nr.546/2009, ar ko groza regulu (EK) Nr.1927/2006 par Eiropas Globalizācijas pielāgošanas fonda izveidi

2006.gada 20.decembrī, lai izrādītu solidaritāti darbiniekiem, kuri atlaisti no darba globalizācijas radīto pasaules tirdzniecības modeļa strukturālu izmaiņu rezultātā, tika izveidots Eiropas Globalizācijas pielāgošanas fonds (turpmāk - EGF) (http://ec.europa.eu/employment_social/egf). EGF tiek īstenots laikposmā no 2007. līdz 2013.gadam un tā maksimāli iespējamais budžets ir 500 miljoni eiro gadā. EGF ir paredzēts, lai atbalstītu aktīvos darba tirgus politikas pasākumus, piemēram, palīdzību darba meklēšanā, apmācību un mobilitātes sekmēšanā.

Līdz šim kritēriji atbalsta no EGF saņemšanai bija - liela mēroga (vismaz 1000 darbinieku) atlaišanas gadījumi kādā uzņēmumā (kritērijs a) vai nozarē (kritērijs b) vai arī mazāka mēroga atlaišanas mazā darba tirgū, ja tās īpaši negatīvi ietekmē vietējo ekonomiku (kritērijs c). Tomēr, ņemot vērā, ka globālā finanšu krīze izraisa un turpinās izraisīt liela mēroga darbinieku atlaišanas no darba arvien lielākā daļā tautsaimniecības nozaru, 2009.gada 18.jūnijā tika pieņemti grozījumi regulā (EK) Nr.1927/2006 par Eiropas Globalizācijas pielāgošanas fonda izveidi.

Grozījumi regulas 1.pantā paplašina EGF piemērojamību globālās un finanšu krīzes apstākļiem un satur nepieciešamos pielāgojumus, lai nodrošinātu pagaidu atbalstu darbiniekiem, kas zaudējuši darbu krīzes rezultātā. Tāpēc īpašus noteikumus paredzēts attiecināt uz visiem dalībvalstu pieteikumiem, kas iesniegti pirms 2011.gada 31.decembra. Savukārt 2.panta grozījumi samazina atbilstības kritērijus (a) un (b) - minimālo atlaišanas gadījumu skaitu no 1000 uz 500 darbiniekiem, padarot skaidrāku arī gadījumu raksturojumu, kas iesniegti, balstoties uz kritēriju (c). Regulas 5(2).panta (a) punktā ietvertie grozījumi ir vērsti uz to, lai nodrošinātu nediskriminējošu un vienlīdzīgu attieksmi pret darbiniekiem, kuri tikuši atlaisti no darba 4 mēnešu laikā un, kuri ir tieši attiecināmi uz to pašu darbinieku atlaišanas gadījumu. Bet regulas 10.panta grozījumi ierosina palielināt EGF atbalsta standarta intervences likmi no 50 % uz 65 % no kopējām izmaksām, tādējādi labāk norādot uz šī pasākuma ārkārtas un steidzamības dabu un samazinot nacionālā līdzfinansējuma apjomu. Savukārt grozījumi 13.pantā pagarina termiņu EGF atbalsta īstenošanai no 12 līdz 24 mēnešiem.

Eiropas Parlamenta un Padomes 2009.gada 18.jūnija regula (EK) Nr.546/2009, ar ko groza regulu (EK) Nr.1927/2006 par Eiropas Globalizācijas pielāgošanas fonda izveidipdf.gif - 641 B

 

Kontaktpersona:
Darba tirgus politikas departamenta direktora vietniece Ilze Zvīdriņa (tālr. 67021528, e-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.)