gerbonis
Labklājības ministrija
Vājredzīgajiem - Lielie burti
  •  
  •  
  •  

 

Šodien, 9. augustā, LR Labklājības ministrijā tikās Latvijas Pašvaldību savienības (LPS), Latvijas Bāriņtiesu asociācijas un ministrijas pārstāvji, lai pārrunātu līdzšinējo sadarbības pieredzi un vienotos par turpmāko, veidojot jauno bērnu tiesību aizsardzības modeli.

Uz tikšanos ar labklājības ministri Ramonu Petraviču un ministrijas pārstāvjiem bija ieradušies LPS priekšsēdētājs Gints Kaminskis, LPS padomnieces – Ilze Rudzīte, Vineta Reitere, Kristīne Kinča, Bāriņtiesu darbinieku asociācijas valdes priekšsēdētāja Aurika Zīvere, Latvijas Pašvaldību sociālo dienestu vadītāju apvienības valdes priekšsēdētāja Iveta Sietiņsone, Liepājas bāriņtiesas priekšsēdētāja Taiga Ziemele.

Sarunas gaitā tika pārrunāta līdzšinējā sadarbība. Ministre atzina, ka jautājumi, kas skar bērnu tiesības, ir ļoti jūtīgi. Sabiedrība uz tiem reaģē asi. Pēdējā laikā bērnu tiesības aizsardzības lietas plaši kritizē arī Latvijas tiesībsargs un Valsts kontrole. Daudz kritikas saņēmusi LR Labklājības ministrijas padotības iestāde Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI).

Rezultātā nākas secināt, ka bērnu tiesību jautājumi konceptuāli jārisina valsts pārvaldes, ne pašvaldības līmenī un, lai to panāktu, nepieciešama jauna modeļa izveide bērnu tiesību aizsardzības jomā.

Laikā, kamēr top jaunais modelis, visām iesaistītajām pusēm ir mērķtiecīgi jāsadarbojas. Ministrijas ierēdņi pauda pārliecību, ka pati svarīgākā lieta – bāriņtiesas darbības nepārtrauktības nodrošināšana – sākot ar preventīvām darbībām, beidzot ar lēmuma pieņemšanu bērna vislabāko interešu nodrošināšanai,  ir bijis galvenais sasniedzamais mērķis, ko diemžēl patreizējā modeļa ietvarā nav pilnībā izdevies sasniegt.

Lai to tuvinātu, VBTAI 1. septembrī prezentēs digitāla formāta rokasgrāmatu, kurā apkopos visus metodiskos norādījumus un palīdzību, kāda ikdienas darbā nepieciešama bāriņtiesu darbiniekiem. Tāpat plānots rīkot videokonferences, kurās iespējams iesaistīties visām Latvijas pašvaldībām un to bāriņtiesām.

Savukārt ministre Ramona Petraviča pieņēma aicinājumu piedalīties tuvākajā  LPS domes sēdē, kas pulcēs 119 Latvijas pašvaldību priekšsēdētājus un turpinās apspriest aktuālos jautājumus.

Ministre atgādināja arī par 16 atbalsta centriem, kas Latvijā strādā vairāk kā gadu un šī gada pirmajā pusē saņēmuši 500 000 eiro valsts finansējumu, lai nodrošinātu speciālistu konsultācijas audžuģimenēm, adoptētājiem un aizbildņiem. Tas nozīmē, ka šādas konsultācijas katrai audžuģimenei gadā ir pieejamas aptuveni 1,2 tūkstoša eiro apmērā. Sadarbība ar šiem valsts atbalsta centriem ikvienai bāriņtiesai var būt labs atbalsts.

“Darbs pie jauna modeļa izstrādnes nevar būt par iemeslu darba kvalitātes pasliktināšanai bērnu tiesību aizsardzības jautājumos,” labklājības ministre Ramona Petraviča ir pārliecināta: “Gluži otrādi – ir lietas, ko varam darīt jau šodien, veidojot kopā jauno modeli – veidojot pilotprojektus un meklējot jaunas sadarbības formas.”

 

Informāciju sagatavoja:

Liesma Kalve, Labklājības ministres padomniece komunikācijas jautājumos, 67021548, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.